Na czym polega tympanometria?
Tympanometria to audiometria impedancyjna, która pozwala wykryć u pacjenta niedosłuch. Metoda może być wykonywana również u małych dzieci, ponieważ jest nieinwazyjna. Badanie przeprowadza się u osób z różnymi dolegliwościami narządu. Pozwala specjaliście ocenić jakość dźwięków dochodzących do ucha z zewnątrz i rozpocząć leczenie.
Czym jest tympanometria?
Tympanometria jest nieinwazyjną metodą badania słuchu. Polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Podczas badania w uchu umieszczana jest specjalna sonda, która podłączona jest do tympanometru. Celem tego badania jest zmierzenie zmian ciśnienia. W trakcie badania pacjent nie powinien nic mówić ani przełykać śliny. Analiza przeprowadzana jest przede wszystkim u osób z podejrzeniem niedosłuchu lub niedowładu mięśnia twarzowego. Gabinet Otolaryngologii Elżbieta Buczek-Konopka w Oświęcimiu wykonuje je również pacjentom, z szumami w uszach, zawrotami głowy, kłopotami z koncentracją słuchową oraz z problemami z rozumieniem mowy. Tympanometrię można przeprowadzić u dzieci i dorosłych.
Czy badanie jest skuteczne?
Przed badaniem wykonywane jest subiektywne badanie słuchu oraz laryngologiczne w celu oceny drożności ucha zewnętrznego i trąbki słuchowej. Analiza pozwala wykryć różne rodzaje niedosłuchu, m.in. odbiorczego, ośrodkowego czy przewodzeniowego, a także takie choroby, jak wysiękowe zapalenie ucha środkowego oraz nieprawidłowości odruchu strzemiączkowego. Badanie tympanometryczne jest nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Zalecane jest przed założeniem aparatu słuchowego. Wyniki dostępne są od razu. Badań nie wykonuje się u osób, które nie posiadają błony bębenkowej w uchu.